edu-resources.html - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Educational Resources - GNU Project - Free Software Foundation
pt_BR: Recursos Educacionais - Projeto GNU - Free Software Foundation

note: type: Attribute 'title' of: <div><a><img>
en: Education Contents
pt_BR: Índice da Seção

note: type: Attribute 'alt' of: <div><a><img>
en: &nbsp;[Education Contents]&nbsp;
pt_BR: &nbsp;[Índice da Seção]&nbsp;

note: type: Attribute 'title' of: <div><p><a><img>
en: GNU Home
pt_BR: Página inicial do GNU

note: type: Content of: <div><p>
en: </a>&nbsp;/ <a href="/education/education.html">Education</a>&nbsp;/
pt_BR: </a>&nbsp;/ <a href="/education/education.html">Educação</a>&nbsp;/

note: type: Content of: <div><h2>
en: Educational Resources
pt_BR: Recursos Educacionais

note: type: Content of: <div><p>
en: This section will help you find a variety of resources related to education, such as: free study materials, free programs for educational institutions of all levels, educational institutions that offer courses on the philosophical and technical aspects of free software, projects that develop free programs and platforms for education, groups of people who follow the principles of the GNU Project to promote the use of free software in the educational field, and more.
pt_BR: Esta seção irá ajudá-lo a encontrar uma variedade de recursos relacionados à educação, tais como: materiais de estudo livres, programas livres para instituições educacionais de todos os níveis, instituições de ensino que oferecem cursos sobre os aspectos filosóficos e técnicos do software livre, projetos que desenvolvem programas livres e plataformas para educação, grupos de pessoas que seguem os princípios do Projeto GNU para promover o uso de software livre no campo educacional e muito mais.

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
pt_BR: Envie perguntas em geral sobre a FSF e o GNU para <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Também existem <a href="/contact/">outros meios de contatar</a> a FSF. Links quebrados e outras correções ou sugestões podem ser enviadas para <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
pt_BR: A equipe de traduções para o português brasileiro se esforça para oferecer traduções precisas e de boa qualidade, mas não estamos isentos de erros. Por favor, envie seus comentários e sugestões em geral sobre as traduções para <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. </p><p>Consulte o <a href="/server/standards/README.translations.html">Guia para as traduções</a> para mais informações sobre a coordenação e a contribuição com traduções das páginas deste site.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
pt_BR: Esta página está licenciada sob uma licença <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.pt_BR">Creative Commons Atribuição-SemDerivações 4.0 Internacional</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
pt_BR: Traduzido por: Rafael Fontenelle <a href="mailto:rafaelff@gnome.org">&lt;rafaelff@gnome.org&gt;</a>, 2018, 2019.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
pt_BR: Última atualização:
