amazon-nat.html - en to ru translation catalogue (19 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Amazon Letter from Nat - GNU Project - Free Software Foundation
ru: Письмо об Amazon от Нэта - Проект GNU - Фонд свободного программного обеспечения

note: type: Content of: <div><h2>
en: Amazon Letter from Nat
ru: Письмо об Amazon от Нэта

note: type: Content of: <div><div><p>
en: <i>This is a letter from Nat Friedman regarding the Amazon Boycott.  Please <a href="/philosophy/amazon.html">read more about this boycott</a> and support us by making a link from your own home page!</i>
ru: <i>Это письмо от Нэта Фридмена по поводу бойкота Amazon. Посетите, пожалуйста, <a href="/philosophy/amazon.html"> страницу с подробностями об этом бойкоте</a> и поддержите нас, разместив ссылку на вашей домашней странице!</i>

note: type: Content of: <div><p>
en: Date: Thu, 23 Dec 1999 17:26:30 -0500 (EST)
ru: Дата: Чтв, 23 дек 1999 17:26:30 -0500 (EST)

note: type: Content of: <div><p>
en: From: Nat Friedman &lt;nat@nat.org&gt;
ru: Отправитель: Нэт Фридмен &lt;nat@nat.org&gt;

note: type: Content of: <div><p>
en: To: Richard Stallman &lt;rms@gnu.org&gt;
ru: Получатель: Ричард Столмен &lt;rms@gnu.org&gt;

note: type: Content of: <div><p>
en: Subject: Amazon Boycott Success!
ru: Тема: Успех бойкота Amazon!

note: type: Content of: <div><p>
en: Hello Richard,
ru: Здравствуйте, Ричард,

note: type: Content of: <div><p>
en: It seems that your efforts to build resistance to Amazon's ludicrous one-click patent are really paying off! My father is a stock broker, and tonight he showed me a news item which came over his company's internal wire service describing (fairly accurately) the boycott and your roll in it.  Apparently it has been widely distributed among the brokerage firms, and AMZN was down 7 points today on the news (at least, there was no other readily-apparent reason for the downturn).
ru: Кажется, ваши усилия по организации сопротивления смехотворному патенту Amazon на один щелчок увенчались успехом! Мой отец&nbsp;&mdash; брокер на бирже, и вечером он показал мне выпуск внутренних новостей его компании с (довольно точным) описанием бойкота и вашей роли в нем. Очевидно, это получило широкое распространение среди биржевых фирм, и в сегодняшних новостях курс AMZN упал на 7 пунктов (по крайней мере, другой очевидной причины падения не наблюдается).

note: type: Content of: <div><p>
en: Perhaps now that Amazon is getting hit in the pocketbook, they'll pay more attention.
ru: Может быть, теперь, когда это ударило Amazon по карману, они будут уделять этому больше внимания.

note: type: Content of: <div><p>
en: Congratulations! Keep it up.
ru: Поздравляю! Продолжайте в том же духе.

note: type: Content of: <div><p>
en: As always, best wishes,
ru: Как всегда, с наилучшими пожеланиями,

note: type: Content of: <div><p>
en: Nat
ru: Нэт

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
ru: Пожалуйста, присылайте общие запросы фонду и GNU по адресу <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Есть также <a href="/contact/">другие способы связаться</a> с фондом. Отчеты о неработающих ссылках и другие поправки или предложения можно присылать по адресу <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
ru: Мы старались сделать этот перевод точным и качественным, но исключить возможность ошибки мы не можем. Присылайте, пожалуйста, свои замечания и предложения по переводу по адресу <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. </p><p>Сведения по координации и предложениям переводов наших статей см. в <a href="/server/standards/README.translations.html">&ldquo;Руководстве по переводам&rdquo;</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: Copyright &copy; 1999, 2021 Free Software Foundation, Inc.
ru: Copyright &copy; 1999, 2014, 2021 Free Software Foundation, Inc.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ru: Это произведение доступно по <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ru">лицензии Creative Commons Attribution-NoDerivs (<em>Атрибуция&nbsp;&mdash; Без производных произведений</em>) 4.0 Всемирная</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
ru: <em>Внимание! В подготовке этого перевода участвовал только один человек. Вы можете существенно улучшить перевод, если проверите его и расскажете о найденных ошибках в <a href="http://savannah.gnu.org/projects/www-ru">русской группе переводов gnu.org</a>.</em>

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ru: Обновлено:
