gnu.html - en to ar translation catalogue (10 entries)

note: type: Content of: <div><p>
en: <strong>Download distributions</strong>
ar: <strong>نزّل توزيعات</strong>

note: type: Attribute 'alt' of: <div><p><a><img>
en: &nbsp;[GNU and Linux]&nbsp;
ar: &nbsp;[غنو ولينكس]&nbsp;

note: type: Content of: <div><p>
en: <em>If you're looking for a whole system to install, see our <a href="/distros/free-distros.html">list of GNU/Linux distributions which are entirely free software</a>.</em>
ar: <em>إذا كنت تبحث عن نظام حر بالكامل لتثبّته فراجع <a href="/distros/free-distros.html">قائمتنا بتوزيعات غنو/لينكس الحرة تمامًا</a>.</em>

note: type: Content of: <div><h3>
en: GNU and Linux
ar: غنو ولينكس

note: type: Content of: <div><h3>
en: Other GNU-related resources
ar: موارد أخرى ذات علاقة بغنو

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: <a href="http://libreplanet.org/wiki/Group_list">GNU/Linux, GNU/Hurd, and free software user groups</a>
ar: <a href="http://libreplanet.org/wiki/Group_list">مجموعة مستخدمي غنو/لينكس وغنو/هارد</a>

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
ar: يرجى إرسال الاستفسارات المتعلقة بالـ FSF وGNU إلى <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. هناك أيضاً طرق أخرى للاتصال <a href="/contact/"><span xml:lang="en" lang="en"> </span> بمؤسسة البرمجيات الحرة</a>. يرجى إرسال الوصلات المنقطعة وأي تصحيحات أو اقتراحات إلى <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ar: هذا المُصنَّف مرخص بموجب <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ar">رخصة المشاع الإبداعي نسب المصنف - منع الاشتقاق 4.0 دولي</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
ar: ترجمها <a href="mailto:osamak.wfm@gmail.com"><em>أسامة خالد</em></a><br />تم تحديث الترجمة من قبل <em>هشام ياموت</em>.<br />فريق الترجمة العربية بإشراف <em>حسام حسني</em>.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ar: حُدّثت:
