initial-announcement.html - en to bg translation catalogue (27 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Initial Announcement - GNU Project - Free Software Foundation
bg: Първоначално обявление - Проектът GNU - Фондация за свободен софтуер

note: type: Content of: <div><h2>
en: Initial Announcement
bg: Първоначално обявление

note: type: Content of: <div><h3>
en: Free Unix!
bg: Свободен „Юникс“!

note: type: Content of: <div><p>
en: To begin with, GNU will be a kernel plus all the utilities needed to write and run C programs: editor, shell, C compiler, linker, assembler, and a few other things.  After this we will add a text formatter, a YACC, an Empire game, a spreadsheet, and hundreds of other things.  We hope to supply, eventually, everything useful that normally comes with a Unix system, and anything else useful, including on-line and hardcopy documentation.
bg: Като начало, GNU ще бъде ядро плюс всички инструменти, необходими за писане и изпълняване на програми на Си: редактор, обвивка, компилатор на Си, свързваща програма, асемблер и още някои неща.  След това ще добавим програма за форматиране на текст, YACC<a href="#TransNote1"><sup>1</sup></a>, игра „Empire“, електронна таблица и стотици други неща.  Надяваме се евентуално да осигурим всичко полезно, което нормално идва с една система „Юникс“, и всичко останало — включително документация в софтуерна и печатна форма.

note: type: Content of: <div><p>
en: GNU will be able to run Unix programs, but will not be identical to Unix.  We will make all improvements that are convenient, based on our experience with other operating systems.  In particular, we plan to have longer filenames, file version numbers, a crashproof file system, filename completion perhaps, terminal-independent display support, and eventually a Lisp-based window system through which several Lisp programs and ordinary Unix programs can share a screen.  Both C and Lisp will be available as system programming languages.  We will have network software based on MIT's chaosnet protocol, far superior to UUCP.  We may also have something compatible with UUCP.
bg: Върху GNU ще може да се изпълняват програми на „Юникс“, но системата няма да е идентична с „Юникс“.  Ще направим подобрения които са удобни, на базата на нашия опит с други операционни системи.  По-точно, планираме да имаме дълги имена на файлове, версии на файловете, устойчива на сривове файлова система, може би автоматично допълване на файлове, поддръжка на екрани независимо от терминала и евентуално система с прозорци, базирана на Лисп, чрез която няколко програми на Лисп и обикновени програми на „Юникс“ да споделят екран.  Си и Лисп ще бъдат налични като системни езици за програмиране.  Ще имаме мрежов софтуер, базиран на протокола на МИТ „chaosnet“, далеч превъзхождащ UUCP.  Може също да имаме и нещо съвместимо с UUCP.

note: type: Content of: <div><h3>
en: Who Am I?
bg: Кой съм аз?

note: type: Content of: <div><p>
en: I am Richard Stallman, inventor of the original much-imitated EMACS editor, now at the Artificial Intelligence Lab at MIT.  I have worked extensively on compilers, editors, debuggers, command interpreters, the Incompatible Timesharing System and the Lisp Machine operating system.  I pioneered terminal-independent display support in ITS.  In addition I have implemented one crashproof file system and two window systems for Lisp machines.
bg: Аз съм Ричард Столман, изобретател на оригиналния доста имитиран редактор EMACS, сега в Лабораторията по изкуствен интелект към МИТ.  Работил съм интензивно върху компилатори, редактори, програми за изчистване на грешки, командни интерпретатори, „Incompatible Timesharing System<a href="#TransNote2"><sup>2</sup></a>“ и операционната система на „Lisp Machine“.  Реализирал съм една надеждна файлова система и две прозоречни системи за машини на Лисп.

note: type: Content of: <div><h3>
en: Why I Must Write GNU
bg: Защо трябва да напиша GNU

note: type: Content of: <div><p>
en: I consider that the golden rule requires that if I like a program I must share it with other people who like it.  I cannot in good conscience sign a nondisclosure agreement or a software license agreement.
bg: Считам, че златното правило изисква ако харесвам една програма, да трябва да я споделя с останалите, които я харесват.  Не мога с чиста съвест да подпиша споразумение за неразкриване или лицензно споразумение за софтуер.

note: type: Content of: <div><p>
en: So that I can continue to use computers without violating my principles, I have decided to put together a sufficient body of free software so that I will be able to get along without any software that is not free.
bg: За да мога да продължа да използвам компютри без да нарушавам принципите си, аз реших да направя колекция от свободен софтуер с достатъчно голям размер, така че да мога да живея без да прибягвам до софтуер, който не е свободен.

note: type: Content of: <div><h3>
en: How You Can Contribute
bg: Как може да допринесете

note: type: Content of: <div><p>
en: I am asking computer manufacturers for donations of machines and money.  I'm asking individuals for donations of programs and work.
bg: Моля производителите на компютри за дарения на машини и пари.  Моля отделните хора за дарения на програми и работа.

note: type: Content of: <div><p>
en: One computer manufacturer has already offered to provide a machine.  But we could use more.  One consequence you can expect if you donate machines is that GNU will run on them at an early date.  The machine had better be able to operate in a residential area, and not require sophisticated cooling or power.
bg: Един компютърен производител вече предложи да осигури машина.  Но ние бихме могли да използваме повече.  Ако дарите машини, едно от последствията, които може да очаквате, е че те ще работят с GNU съвсем отрано.  Би било добре машината да може да функционира в жилищно помещение<a href="#TransNote3"><sup>3</sup></a> и да не изисква сложно охлаждане или захранване.

note: type: Content of: <div><p>
en: Individual programmers can contribute by writing a compatible duplicate of some Unix utility and giving it to me.  For most projects, such part-time distributed work would be very hard to coordinate; the independently-written parts would not work together.  But for the particular task of replacing Unix, this problem is absent.  Most interface specifications are fixed by Unix compatibility.  If each contribution works with the rest of Unix, it will probably work with the rest of GNU.
bg: Индивидуалните програмисти могат да допринесат, като напишат съвместим дубликат на някой от инструментите на „Юникс“ и ми го предоставят.  За повечето проекти, такава частична и разпределена работа би била изключително трудна за координация — независимо написаните части не биха работили заедно.  Но за специфичната задача за замяната на „Юникс“ този проблем не съществува.  Повечето спецификации за интерфейси са фиксирани за съвместимост с „Юникс“.  Ако всяка допринесена програма работи с останалата част на „Юникс“, тя най-вероятно ще работи и с останалата част на GNU.

note: type: Content of: <div><p>
en: If I get donations of money, I may be able to hire a few people full or part time.  The salary won't be high, but I'm looking for people for whom knowing they are helping humanity is as important as money.  I view this as a way of enabling dedicated people to devote their full energies to working on GNU by sparing them the need to make a living in another way.
bg: Ако получа парични дарения, ще мога да наема няколко души на пълен или непълен работен ден.  Заплатата няма да е висока, но аз ще търся хора, за които чувството, че помагат на човечеството е също толкова важно, колкото и парите.  Виждам това като начин да се позволи на посветените хора да отдадат пълната си енергия за работа върху GNU, като им се спести нуждата да си изкарват хляба по някакъв друг начин.

note: type: Content of: <div><p>
en: For more information, contact me.
bg: Свържете се с мен за повече информация.

note: type: Content of: <div><address>
en: Arpanet mail:
bg: Поща Arpanet:

note: type: Content of: <div><address>
en: US Snail:
bg: Адрес:

note: type: Content of: <div><address>
en: Richard Stallman
bg: Ричард Столман

note: type: Content of: <div><address>
en: 166 Prospect St
bg: ул. „Проспект“ 166

note: type: Content of: <div><address>
en: Cambridge, MA 02139
bg: Кембридж, Масачузетс 02139

note: type: Content of: <div><div><h3>
en: Original message
bg: Оригинално писмо

note: type: Content of: <div><div><p>
en: For completeness, the original email is reproduced here, in its original form.
bg: За пълнота, възпроизведено по-долу е оригиналното писмо, в оригиналната му форма.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't have notes. type: Content of: <div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S NOTES*
bg: <b>Бележки на преводача</b>:
    <ol>
    
    <li id="TransNote1">YACC е абревиатура на „Yet Another Compiler
    Compiler“, парсър-генератора на „Юникс“.  Свободният заместител на GNU
    се нарича <a href="/software/bison/">Bison</a> — смехотворна аналогия
    между животните „як“ и „бизон“.</li>
    
    <li id="TransNote2">ITS, или „Несъвместима време-споделяща система“ е
    операционна система за компютри PDP-11, разработена от МИТ за
    собствени нужди.  Ричард Столман активно е участвал в разработката и
    усъвършенстването ѝ наред с други хакери от Лабораторията по изкуствен
    интелект към МИТ.</li>
    
    <li id="TransNote3">В началото на 80-те години повечето компютри са
    били огромни специализирани машини, които са изисквали специално
    помещение и поддръжка.</li>
    
    <li id="TransNote4">На англ. език използваният израз е „give it away
    free“, което може да се тълкува като „отдаване безплатно“, тъй като
    „free“ на английски език означава както „свободен“, така и
    „безплатен“.  В българския език това двусмислие не съществува.</li>
    
    </ol>

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
bg: Моля, отправяйте въпроси относно ФСС и GNU по е-поща: <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  Има и други начини за <a href="/contact/">връзка</a> с ФСС.  Моля, изпращайте доклади за счупени хипервръзки и други корекции (или предложения) на е-поща: <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
bg: <b>Превод</b>: Явор Доганов <a href="mailto:yavor@gnu.org">&lt;yavor@gnu.org&gt;</a>, 2008 г.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
bg: Последно обновяване:
