license-logos.html - en to fr translation catalogue (65 entries)

note: type: Content of: <title>
en: GNU License Logos - GNU Project - Free Software Foundation
fr: Logos des licences GNU - Projet GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <h2>
en: GNU License Logos
fr: Logos des licences GNU

note: type: Content of: <div><h3>
en: Official logos
fr: Logos officiels

note: type: Content of: <div><p>
en: If you are releasing work under the <a href="/licenses/fdl.html">GFDL</a>, or version 3 of the GNU <a href="/licenses/gpl.html">GPL</a>, <a href="/licenses/lgpl.html">LGPL</a>, or <a href="/licenses/agpl.html">AGPL</a>, feel free to use these buttons on your site or in your application to advertise the license.  These logos are immediately recognizable, and will assure your users that their freedom is being protected.
fr: Si vous publiez un travail sous la licence <a href="/licenses/fdl.html">GNU FDL</a> ou sous la version 3 de la <a href="/licenses/gpl.html">GPL</a>, de la <a href="/licenses/lgpl.html">LGPL</a> ou de l'<a href="/licenses/agpl.html">AGPL</a>, vous pouvez utiliser ces boutons sur votre site ou dans votre application pour signaler la licence. Ces logos sont tout de suite reconnaissables et assureront à vos utilisateurs que leur liberté est protégée.

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: GFDL logo
fr: Logo de la GFDL

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: by Martin Owens
fr: par Martin Owens

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: GPL, LGPL and AGPL logos by&nbsp;José&nbsp;Obed
fr: Logos des GPL, LGPL et AGPL, par José Obed

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-large.png">38kB</a> (1000x342)
fr: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-large.png">38 ko</a> (1000x342)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3-or-later logo]&nbsp;
fr:  [Grand logo GPLv3-or-later]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 6.2kB (150x63)
fr: PNG&nbsp; 6,2 ko (150x63)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Grand logo de la GPLv3 avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 6.6kB (136x68)
fr: PNG&nbsp; 6,6 ko (136x68)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large LGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Grand logo de la LGPLv3 avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 7.3kB (154x68)
fr: PNG&nbsp; 7,3ko (154x68)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GNU AGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Grand logo de l'AGPLv3 avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 8.5kB (162x68)
fr: PNG&nbsp; 8,5 ko (162x68)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-med.png">15kB</a> (400x137)
fr: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-med.png">15 ko</a> (400x137)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Petit logo de la GPLv3] avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.3kB (84x42)
fr: PNG&nbsp; 3,3 ko (84x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small LGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Petit logo de la LGPLv3 avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.7kB (95x42)
fr: PNG&nbsp; 3,7 ko (95x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GNU AGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
fr:  [Petit logo de l'AGPLv3 avec « Free as in Freedom »]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 4.0kB (100x42)
fr: PNG&nbsp; 4,0 ko (100x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GFDL logo]&nbsp;
fr:  [Grand logo de la GFDL]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 4.7kB (129x44)
fr: PNG&nbsp; 4,7 ko (129x44)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3-or-later logo]&nbsp;
fr:  [Petit logo GPLv3-or-later logo]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.7kB (90x38)
fr: PNG&nbsp; 3,7 ko (90x38)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Grand logo de la GPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.5kB (127x51)
fr: PNG&nbsp; 3,5 ko (127x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large LGPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Grand logo de la LGPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.3kB (147x51)
fr: PNG&nbsp; 3,3 ko (147x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GNU AGPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Grand logo de l'AGPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.6kB (155x51)
fr: PNG&nbsp; 3,6 ko (155x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Petit logo GPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.5kB (66x23)
fr: PNG&nbsp; 2,5 ko (66x23)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.7kB (88x31)
fr: PNG&nbsp; 2,7 ko (88x31)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small LGPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Petit logo LGPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.0kB (88x31)
fr: PNG&nbsp; 2,0 ko (88x31)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GNU AGPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Petit logo GNU AGPLv3]

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 1.9kB (88x31)
fr: PNG&nbsp; 1,9 ko (88x31)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo.svg">5.4kB</a>
fr: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo.svg">5,4 ko</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-or-later.svg">109kB</a>
fr: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-or-later.svg">109 ko</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gpl-v3-logo.svg">83kB</a>
fr: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gpl-v3-logo.svg">83 ko</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/lgpl-agpl-v3-logos.svg">290kB</a>
fr: SVG&nbsp; <a href="/graphics/lgpl-agpl-v3-logos.svg">290 ko</a>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Variants of the GPLv3 logo <span>by José Obed</span>
fr: Variantes du logo de la GPLv3 <span> par José Obed</span>

note: type: Attribute 'alt' of: <div><div><a><img>
en: &nbsp;[Rounded GPLv3 logo]&nbsp;
fr:  [Logo arrondi de la GPLv3]

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: (Grey) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-grey-180x60.jpg">7.1kB</a> (180x60)
fr: (Gris) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-grey-180x60.jpg">7.1ko</a> (180x60)

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: (Dark red) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-red-180x60.jpg">10.3kB</a> (180x60)
fr: (Rouge foncé) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-red-180x60.jpg">10.3ko</a> (180x60)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Alternative logos <span>by Christian Cadena</span>
fr: Logos alternatifs <span>de Christian Cadena</span>

note: type: Attribute 'alt' of: <div><div><a><img>
en: &nbsp;[Alternative GNU license logos]&nbsp;
fr:  [Logos alternatifs pour les licences GNU]

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.png">8kB</a> (500x54)
fr: PNG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.png">8 ko</a> (500x54)

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.svg">420kB</a>
fr: SVG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.svg">420 ko</a>

note: type: Content of: <div><div><h3>
en: Copyright and license
fr: Copyright et licence

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Official GPL, AGPL and LGPL logos, and variants
fr: Logos officiels des GPL, AGPL et LGPL, et variantes

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: These images are in the public domain.
fr: Ces images sont dans le domaine public.

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Official GFDL logo
fr: Logo officiel de la GFDL

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: Available under the <a rel="license" href="/licenses/fdl-1.3.html">GNU Free Documentation License v1.3</a>.
fr: Disponible sous la <a rel="license" href="/licenses/fdl-1.3.html">licence GNU de documentation libre</a> v1.3.

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Alternative logos
fr: Logos alternatifs

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: Available under the <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 Unported License</a>.
fr: Disponibles sous la licence <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.fr">Creative Commons attribution 3.0 non transposée</a>.

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
fr: Veuillez envoyer les requêtes concernant la FSF et GNU à &lt;<a href="mailto:gnu@gnu.org">gnu@gnu.org</a>&gt;. Il existe aussi <a href="/contact/">d'autres moyens de contacter</a> la FSF. Les liens orphelins et autres corrections ou suggestions peuvent être signalés à &lt;<a href="mailto:webmasters@gnu.org">webmasters@gnu.org</a>&gt;.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
fr: Merci d'adresser vos commentaires sur les pages en français à &lt;<a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>&gt;, et sur les traductions en général à &lt;<a href="mailto:web-translators@gnu.org">web-translators@gnu.org</a>&gt;. Si vous souhaitez y contribuer, vous trouverez dans le <a href="/server/standards/README.translations.html">guide de traduction</a> les infos nécessaires.

note: type: Content of: <div><p>
en: <em>Page text:</em>&nbsp; Copyright &copy; 2022, 2024 Free Software Foundation, Inc.
fr: <em>Texte de la page :</em>&nbsp; Copyright &copy; 2022, 2024 Free Software Foundation, Inc.

note: type: Content of: <div><p>
en: Available under the <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
fr: Disponible sous la licence <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.fr">Creative Commons attribution, pas de modification, 4.0 internationale</a> (CC BY-ND 4.0).

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
fr: Traduction : Cédric Corazza<br /> Révision : <a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
fr: Dernière mise à jour :
