license-logos.html - en to ru translation catalogue (65 entries)

note: type: Content of: <title>
en: GNU License Logos - GNU Project - Free Software Foundation
ru: Логотипы лицензий GNU - Проект GNU - Фонд свободного программного обеспечения

note: type: Content of: <h2>
en: GNU License Logos
ru: Логотипы лицензий GNU

note: type: Content of: <div><h3>
en: Official logos
ru: Официальные логотипы

note: type: Content of: <div><p>
en: If you are releasing work under the <a href="/licenses/fdl.html">GFDL</a>, or version 3 of the GNU <a href="/licenses/gpl.html">GPL</a>, <a href="/licenses/lgpl.html">LGPL</a>, or <a href="/licenses/agpl.html">AGPL</a>, feel free to use these buttons on your site or in your application to advertise the license.  These logos are immediately recognizable, and will assure your users that their freedom is being protected.
ru: Если вы выпускаете работу под&nbsp;<a href="/licenses/fdl.html">GFDL</a> или версией&nbsp;3 GNU <a href="/licenses/gpl.html">GPL</a>, <a href="/licenses/lgpl.html">LGPL</a> или <a href="/licenses/agpl.html">AGPL</a>, не&nbsp;стесняйтесь использовать эти изображения на&nbsp;своем сайте или&nbsp;в&nbsp;своей программе, чтобы извещать о&nbsp;лицензии. Эти логотипы легко узнаваемы, они заверят ваших пользователей в&nbsp;том, что их свобода находится под&nbsp;защитой.

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: GFDL logo
ru: Логотип GFDL

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: by Martin Owens
ru: Мартин Оуэнс

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: GPL, LGPL and AGPL logos by&nbsp;José&nbsp;Obed
ru: Логотипы GPL, LGPL и AGPL&nbsp;&mdash; Хосе Обэд

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-large.png">38kB</a> (1000x342)
ru: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-large.png">38КБ</a> (1000x342)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3-or-later logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип GPLv3-или-позднее]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 6.2kB (150x63)
ru: PNG&nbsp; 6,2КБ (150x63)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип GPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 6.6kB (136x68)
ru: PNG&nbsp; 6,6КБ (136x68)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large LGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип LGPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 7.3kB (154x68)
ru: PNG&nbsp; 7,3КБ (154x68)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GNU AGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип GNU AGPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 8.5kB (162x68)
ru: PNG&nbsp; 8,5КБ (162x68)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-med.png">15kB</a> (400x137)
ru: PNG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo-med.png">15КБ</a> (400x137)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип GPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.3kB (84x42)
ru: PNG&nbsp; 3,3КБ (84x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small LGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип LGPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.7kB (95x42)
ru: PNG&nbsp; 3,7КБ (95x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GNU AGPLv3 logo with &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип GNU AGPLv3 с &ldquo;Free as in Freedom&rdquo;]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 4.0kB (100x42)
ru: PNG&nbsp; 4,0КБ (100x42)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GFDL logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип GFDL]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 4.7kB (129x44)
ru: PNG&nbsp; 4,7КБ (129x44)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3-or-later logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип GPLv3-или-позднее]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.7kB (90x38)
ru: PNG&nbsp; 3,7КБ (90x38)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип GPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.5kB (127x51)
ru: PNG&nbsp; 3,5КБ (127x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large LGPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип LGPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.3kB (147x51)
ru: PNG&nbsp; 3,3КБ (147x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Large GNU AGPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Крупный логотип AGPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 3.6kB (155x51)
ru: PNG&nbsp; 3,6КБ (155x51)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип GPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.5kB (66x23)
ru: PNG&nbsp; 2,5КБ (66x23)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.7kB (88x31)
ru: PNG&nbsp; 2,7КБ (88x31)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small LGPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип LGPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 2.0kB (88x31)
ru: PNG&nbsp; 2,0КБ (88x31)

note: type: Attribute 'alt' of: <div><table><tr><td><a><img>
en: &nbsp;[Small GNU AGPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Мелкий логотип GPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: PNG&nbsp; 1.9kB (88x31)
ru: PNG&nbsp; 1,9КБ (88x31)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo.svg">5.4kB</a>
ru: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gfdl-logo.svg">5,4КБ</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-or-later.svg">109kB</a>
ru: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-or-later.svg">109КБ</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gpl-v3-logo.svg">83kB</a>
ru: SVG&nbsp; <a href="/graphics/gpl-v3-logo.svg">83КБ</a>

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/lgpl-agpl-v3-logos.svg">290kB</a>
ru: SVG&nbsp; <a href="/graphics/lgpl-agpl-v3-logos.svg">290КБ</a>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Variants of the GPLv3 logo <span>by José Obed</span>
ru: Варианты логотипа GPLv3 <span>(Хосе Обед)</span>

note: type: Attribute 'alt' of: <div><div><a><img>
en: &nbsp;[Rounded GPLv3 logo]&nbsp;
ru: &nbsp;[Закругленный логотип GPLv3]&nbsp;

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: (Grey) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-grey-180x60.jpg">7.1kB</a> (180x60)
ru: (Серый) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-grey-180x60.jpg">7,1КБ</a> (180x60)

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: (Dark red) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-red-180x60.jpg">10.3kB</a> (180x60)
ru: (Темнокрасный) JPEG&nbsp; <a href="/graphics/gplv3-rounded-red-180x60.jpg">10,3КБ</a> (180x60)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Alternative logos <span>by Christian Cadena</span>
ru: Альтернативные логотипы <span>Кристиана Кадены</span>

note: type: Attribute 'alt' of: <div><div><a><img>
en: &nbsp;[Alternative GNU license logos]&nbsp;
ru: &nbsp;[Альтернативные логотипы лицензий GNU]&nbsp;

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: PNG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.png">8kB</a> (500x54)
ru: PNG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.png">8КБ</a> (500x54)

note: type: Content of: <div><ul><li>
en: SVG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.svg">420kB</a>
ru: SVG&nbsp; <a href="/graphics/license-logos-by-christian-candena-cc-by.svg">420КБ</a>

note: type: Content of: <div><div><h3>
en: Copyright and license
ru: Авторские права и лицензия

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Official GPL, AGPL and LGPL logos, and variants
ru: Официальные логотипы GPL, AGPL и LGPL с вариантами

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: These images are in the public domain.
ru: Эти изображения находятся в общественном достоянии.

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Official GFDL logo
ru: Официальный логотип GFDL

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: Available under the <a rel="license" href="/licenses/fdl-1.3.html">GNU Free Documentation License v1.3</a>.
ru: Это произведение доступно по <a rel="license" href="/licenses/fdl-1.3.html"> Лицензии свободной документации GNU версии 1.3</a>.

note: type: Content of: <div><div><dl><dt>
en: Alternative logos
ru: Альтернативные логотипы

note: type: Content of: <div><div><dl><dd>
en: Available under the <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 Unported License</a>.
ru: Доступно по <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">лицензии Creative Commons Attribution Unported 3.0</a>.

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
ru: Пожалуйста, присылайте общие запросы фонду и GNU по адресу <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Есть также <a href="/contact/">другие способы связаться</a> с фондом. Отчеты о неработающих ссылках и другие поправки или предложения можно присылать по адресу <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
ru: Мы старались сделать этот перевод точным и качественным, но исключить возможность ошибки мы не можем. Присылайте, пожалуйста, свои замечания и предложения по переводу по адресу <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. </p><p>Сведения по координации и предложениям переводов наших статей см. в <a href="/server/standards/README.translations.html">&ldquo;Руководстве по переводам&rdquo;</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: <em>Page text:</em>&nbsp; Copyright &copy; 2022, 2024 Free Software Foundation, Inc.
ru: <em>Текст страницы:</em> Copyright &copy; 2022, 2024 Free Software Foundation, Inc.

note: type: Content of: <div><p>
en: Available under the <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ru: Это произведение доступно по <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ru">лицензии Creative Commons Attribution-NoDerivs (<em>Атрибуция&nbsp;&mdash; Без производных произведений</em>) 4.0 Всемирная</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
ru: Перевод: Serge Hooge &lt;cuznez@gmail.com&gt;.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ru: Обновлено:
