amazon-nat.html - en to fr translation catalogue (18 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Amazon Letter from Nat - GNU Project - Free Software Foundation
fr: Lettre sur Amazon de Nat - Projet GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Amazon Letter from Nat
fr: Lettre sur Amazon de Nat

note: type: Content of: <div><div><p>
en: <i>This is a letter from Nat Friedman regarding the Amazon Boycott.  Please <a href="/philosophy/amazon.html">read more about this boycott</a> and support us by making a link from your own home page!</i>
fr: <i>Voici une lettre de Nat Friedman concernant le boycott d'Amazon. Veuillez en lire plus au sujet de ce boycott <a href="/philosophy/amazon.html">ici</a> et nous soutenir en faisant un lien sur votre page d'accueil !</i>

note: type: Content of: <div><p>
en: Date: Thu, 23 Dec 1999 17:26:30 -0500 (EST)
fr: Date : Jeudi 23 décembre 1999 17:26:30 -0500 (EST)

note: type: Content of: <div><p>
en: From: Nat Friedman &lt;nat@nat.org&gt;
fr: De : Nat Friedman &lt;nat@nat.org&gt;

note: type: Content of: <div><p>
en: To: Richard Stallman &lt;rms@gnu.org&gt;
fr: Pour : Richard Stallman &lt;rms@gnu.org&gt;

note: type: Content of: <div><p>
en: Subject: Amazon Boycott Success!
fr: Sujet : Succès du boycott d'Amazon !

note: type: Content of: <div><p>
en: Hello Richard,
fr: Salut Richard,

note: type: Content of: <div><p>
en: It seems that your efforts to build resistance to Amazon's ludicrous one-click patent are really paying off! My father is a stock broker, and tonight he showed me a news item which came over his company's internal wire service describing (fairly accurately) the boycott and your roll in it.  Apparently it has been widely distributed among the brokerage firms, and AMZN was down 7 points today on the news (at least, there was no other readily-apparent reason for the downturn).
fr: Il semble que tes efforts pour organiser une résistance autour de cet absurde brevet d'Amazon sur « l'achat en un clic » soient vraiment payants ! Mon père est courtier en bourse, et il m'a montré ce soir une nouvelle provenant de la messagerie interne de sa société et décrivant (assez précisément) le boycott et le rôle que tu y as joué. Apparemment, cette nouvelle a été largement diffusée parmi les firmes de courtage et a fait perdre 7 points à AMZN aujourd'hui (du moins, il n'y avait pas d'autre raison évidente pour cette chute).

note: type: Content of: <div><p>
en: Perhaps now that Amazon is getting hit in the pocketbook, they'll pay more attention.
fr: Maintenant qu'Amazon est touchée au porte-monnaie, peut-être qu'ils feront plus attention.

note: type: Content of: <div><p>
en: Congratulations! Keep it up.
fr: Félicitations ! Continue.

note: type: Content of: <div><p>
en: As always, best wishes,
fr: Comme toujours, meilleurs vœux,

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
fr: Veuillez envoyer les requêtes concernant la FSF et GNU à &lt;<a href="mailto:gnu@gnu.org">gnu@gnu.org</a>&gt;. Il existe aussi <a href="/contact/">d'autres moyens de contacter</a> la FSF. Les liens orphelins et autres corrections ou suggestions peuvent être signalés à &lt;<a href="mailto:webmasters@gnu.org">webmasters@gnu.org</a>&gt;.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
fr: Merci d'adresser vos commentaires sur les pages en français à &lt;<a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>&gt;, et sur les traductions en général à &lt;<a href="mailto:web-translators@gnu.org">web-translators@gnu.org</a>&gt;. Si vous souhaitez y contribuer, vous trouverez dans le <a href="/server/standards/README.translations.html">guide de traduction</a> les infos nécessaires.

note: type: Content of: <div><p>
en: Copyright &copy; 1999, 2021 Free Software Foundation, Inc.
fr: Copyright &copy; 1999 Free Software Foundation, Inc.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
fr: Cette page peut être utilisée suivant les conditions de la licence <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.fr">Creative Commons attribution, pas de modification, 4.0 internationale (CC BY-ND 4.0)</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
fr: Traduction : Cédric Corazza<br />Révision : <a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
fr: Dernière mise à jour :
