fs-translations.html - en to fr translation catalogue (78 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
fr: Traductions du terme « free software » - Projet GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
fr: Traductions du terme <i>free software</i>

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
fr: Voici les traductions non ambiguës en diverses langues que nous recommandons pour le terme <i>free software</i> (logiciel libre, <a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">comme dans « liberté »</a>).

note: type: Content of: <div><p>
en: We also provide translations of &ldquo;gratis software,&rdquo; &ldquo;proprietary software,&rdquo; and &ldquo;commercial software&rdquo; to show how to make the contrast in various languages.
fr: Nous donnons aussi la traduction de <i>gratis software</i> (logiciel gratuit) et « logiciel commercial » dans une colonne séparée, pour montrer comment faire la différence dans les diverses langues.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
fr: Si vous avez une correction à apporter à cette liste, veuillez envoyer un courriel à l'adresse suivante &lt;<a href="mailto:web-translators@gnu.org">web-translators@gnu.org</a>&gt;. Veuillez utiliser des caractères ASCII dans votre message. Merci.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
fr: Les expressions entre parenthèses en caractères latins, à la suite de certaines entrées, sont des translittérations (avec ajout de voyelles si besoin). Veuillez signaler également toute correction à leur apporter, ou tout ajout nécessaire.

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
fr: Code de langue

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Free Software
fr: <i>Free Software</i>

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Gratis Software
fr: <i>Gratis Software</i>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
fr: Albanais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
fr: Arabe

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
fr: Arménien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
fr: Biélorusse

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Proprietary Software
fr: <i>Proprietary Software</i>

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Commercial Software
fr: <i>Commercial Software</i>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
fr: Bulgare

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
fr: Birman

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
fr: Croate

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
fr: Tchèque

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
fr: Danois

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
fr: Néerlandais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Esperanto
fr: Espéranto

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
fr: Estonien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
fr: Finnois

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
fr: Français

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
fr: Galicien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
fr: Géorgien

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
fr: Allemand

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
fr: Grec

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
fr: Hébreu

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
fr: Hongrois

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
fr: Islandais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
fr: Indonésien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
fr: Irlandais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
fr: Italien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
fr: Japonais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
fr: Coréen

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
fr: Letton

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
fr: Lituanien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
fr: Macédonien

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: бесплатен софтвер (besplaten softver)
fr: бесплатен софтвер (besplaten softuer)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
fr: Malais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
fr: Norvégien

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: kommersiell programvare
fr: kommersiell programvar

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
fr: Persan (farsi)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
fr: Polonais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
fr: Portugais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
fr: Roumain

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
fr: Russe

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
fr: Sarde

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
fr: Gaélique écossais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
fr: Serbe

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sinhala
fr: Cingalais

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
fr: Slovaque

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
fr: Slovène

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
fr: Espagnol

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
fr: Suédois

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
fr: Tagalog / filipino

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
fr: Tamoul

note: type: Content of: <div><h3>
en: Telugu
fr: Télougou

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: స్వేచ్ఛ సాఫ్ట్‌వేర్ (swechcha software)
fr: స్వేచ్ఛ సాఫ్ట్‌వేర్ (logiciel swechcha)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: ఉచిత సాఫ్ట్‌వేర్ (uchitha software)
fr: ఉచిత సాఫ్ట్‌వేర్ (logiciel uchitha)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: యాజమాన్య సాఫ్ట్‌వేర్ (yaajamaanya software)
fr: యాజమాన్య సాఫ్ట్‌వేర్ (logiciel yaajamaanya)

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: వాణిజ్య సాఫ్ట్‌వేర్ (vaanijya software)
fr: వాణిజ్య సాఫ్ట్‌వేర్ (logiciel vaanijya)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
fr: Thaï

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
fr: Turc

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
fr: Ukrainien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Urdu
fr: Ourdou

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
fr: Vietnamien

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
fr: Gallois

note: type: Content of: <div><h3>
en: Zulu
fr: Zoulou

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
fr: Veuillez envoyer les requêtes concernant la FSF et GNU à <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Il existe aussi <a href="/contact/">d'autres moyens de contacter</a> la FSF. Les liens orphelins et autres corrections ou suggestions peuvent être signalés à <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
fr: Merci d'adresser vos commentaires sur les pages en français à &lt;<a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>&gt;, et sur les traductions en général à &lt;<a href="mailto:web-translators@gnu.org">web-translators@gnu.org</a>&gt;. Si vous souhaitez y contribuer, vous trouverez dans le <a href="/server/standards/README.translations.html">guide de traduction</a> les infos nécessaires.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
fr: Cette page peut être utilisée suivant les conditions de la licence <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.fr">Creative Commons attribution, pas de modification, 4.0 internationale (CC BY-ND 4.0)</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
fr: Traduction : Cédric Corazza<br /> Révision : <a href="mailto:trad-gnu@april.org">trad-gnu@april.org</a>

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
fr: Dernière mise à jour :
