fs-translations.html - en to it translation catalogue (63 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
it: Traduzioni del termine “free software” - Progetto GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
it: Traduzioni del termine <i>free software</i>

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
it: Questo è un elenco dei termini, non ambigui, consigliati per tradurre l'inglese <i>free software</i> (dove <i>free</i> in inglese va inteso nel senso di <a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">libertà</a>) in varie lingue.

note: type: Content of: <div><p>
en: We also provide translations of &ldquo;gratis software,&rdquo; &ldquo;proprietary software,&rdquo; and &ldquo;commercial software&rdquo; to show how to make the contrast in various languages.
it: Forniamo anche la traduzione di <i>gratis software</i> (software gratuito), <i>proprietary software</i> (software proprietario) e <i>commercial software</i> (software commerciale) per fare risaltare la differenza nelle varie lingue.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
it: Per segnalare correzioni o aggiunte, scrivere a <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a> usando il set di caratteri UTF-8. Grazie.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
it: Le frasi tra parentesi scritte in alfabeto latino dopo alcune voci sono traslitterazioni, con l'aggiunta di vocali quando opportuno. Anche in questo caso è possibile segnalare correzioni o aggiunte con la stessa procedura.

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
it: Codice

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
it: Albanese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
it: Arabo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
it: Armeno

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
it: Bielorusso

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bengali
it: Bengalese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
it: Bulgaro

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
it: Birmano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
it: Catalano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (tradizionale)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
it: Croato

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
it: Ceco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
it: Danese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
it: Olandese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
it: Estone

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
it: Finlandese

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
it: Francese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
it: Galiziano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
it: Georgiano

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
it: Tedesco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
it: Greco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
it: Ebraico

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
it: Ungherese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
it: Islandese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
it: Indonesiano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
it: Irlandese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
it: Italiano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
it: Giapponese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
it: Coreano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
it: Lettone

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
it: Lituano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
it: Macedone

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
it: Norvegese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
it: Persiano (Farsi)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
it: Polacco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
it: Portoghese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
it: Rumeno

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
it: Russo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
it: Sardo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
it: Serbo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
it: Slovacco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
it: Sloveno

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
it: Spagnolo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
it: Svedese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
it: Tagalog / Filippino

note: type: Content of: <div><h3>
en: Telugu
it: Tèlugu

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
it: Tailandese

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
it: Turco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
it: Ucraino

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
it: Vietnamita

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
it: Gallese

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
it: Per informazioni su FSF e GNU rivolgetevi, possibilmente in inglese, a <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Ci sono anche <a href="/contact/">altri modi di contattare</a> la FSF. Inviate segnalazioni di link non funzionanti e altri suggerimenti relativi alle pagine web a <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
it: Le traduzioni italiane sono effettuate ponendo la massima attenzione ai dettagli e alla qualità, ma a volte potrebbero contenere imperfezioni. Se ne riscontrate, inviate i vostri commenti e suggerimenti riguardo le traduzioni a <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a> oppure contattate direttamente il <a href="http://savannah.gnu.org/projects/www-it/">gruppo dei traduttori italiani</a>.<br/>Per informazioni su come gestire e inviare traduzioni delle nostre pagine web consultate la <a href="/server/standards/README.translations.html">Guida alle traduzioni</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
it: Questa pagina è distribuita secondo i termini della licenza <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.it">Creative Commons Attribuzione - Non opere derivate 4.0 Internazionale</a> (CC BY-ND 4.0).

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
it: Tradotto da Andrea Pescetti.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
it: Ultimo aggiornamento:
