fs-translations.html - en to ja translation catalogue (76 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
ja: &ldquo;free software&rdquo;という用語の各言語訳 - GNUプロジェクト - フリーソフトウェアファウンデーション

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
ja: &ldquo;free software&rdquo;という用語の各言語訳

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
ja: 以下に、英語の&ldquo;free software&rdquo;という用語(<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">&ldquo;free&rdquo;は自由という意味</a>)の各言語に対する推奨される曖昧性のない翻訳の一覧を示します。

note: type: Content of: <div><p>
en: We also provide translations of &ldquo;gratis software,&rdquo; &ldquo;proprietary software,&rdquo; and &ldquo;commercial software&rdquo; to show how to make the contrast in various languages.
ja: わたしたちは「無料ソフトウェア」、「プロプライエタリ・ソフトウェア」、「商用ソフトウェア」の翻訳も提供し、いろいろな言語での対照を示します。

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
ja: この一覧に、修正や追加がある場合は、<a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>までお送りください。メッセージはUTF-8でお願いします。

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
ja: いくつかのエントリの後の括弧書きのローマ字は、音訳です(必要に応じて母音が足されています)。これについても、修正、追加があれば教えてください。

note: type: Content of: <div><h3>
en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
ja: 言語コード

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
ja: アルバニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
ja: アラビア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
ja: アルメニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Basque
ja: バスク語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bengali
ja: ベンガル語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
ja: ビルマ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
ja: カタルーニャ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語(簡体字)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
ja: 中国語(繁体字)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
ja: クロアチア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
ja: チェコ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
ja: デンマーク語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
ja: オランダ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Esperanto
ja: エスぺラント語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
ja: エストニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
ja: フランス語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
ja: ガリシア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
ja: グルジア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
ja: ドイツ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
ja: ギリシャ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hindi
ja: ヒンディ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
ja: アイスランド語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ido
ja: イド語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
ja: インドネシア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Interlingua
ja: インターリングア

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
ja: アイルランド語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
ja: イタリア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
ja: 日本語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
ja: 韓国語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
ja: ラトビア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
ja: マレー語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
ja: ペルシャ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
ja: ポーランド語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
ja: ルーマニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
ja: ロシア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
ja: スコットランド・ゲール語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
ja: セルビア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sinhala
ja: シンハラ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
ja: スロバキア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
ja: スロベニア語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
ja: スペイン語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swahili
ja: スワヒリ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
ja: タガログ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
ja: タミル語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Telugu
ja: テルグ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
ja: タイ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
ja: トルコ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Urdu
ja: ウルドゥー語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
ja: ウェールズ語

note: type: Content of: <div><h3>
en: Zulu
ja: ズールー語

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
ja: FSFおよびGNUに関する問い合わせは<a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>までお願いします(英語)。FSFへの連絡は<a href="/contact/">他の方法</a>もあります。リンク切れや他の修正、提案は<a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>までお送りください。

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
ja: 正確で良い品質の翻訳を提供するよう努力していますが、不完全な場合もあるかと思います。翻訳に関するコメントと提案は、<a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>におねがいします。</p><p>わたしたちのウェブページの翻訳の調整と貢献については、<a href="/server/standards/README.translations.html">翻訳 README</a>をご覧ください。

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ja: このページは<a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ja">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>の条件で許諾されます。

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ja: 最終更新:
