fs-translations.html - en to pl translation catalogue (73 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
pl: Tłumaczenia terminu &bdquo;free software&rdquo; - Projekt GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
pl: Tłumaczenia terminu &bdquo;free software&rdquo;

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
pl: To jest lista zalecanych jednoznacznych tłumaczeń terminu &bdquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free jak wolność</a>) na&nbsp;rozmaite języki.

note: type: Content of: <div><p>
en: We also provide translations of &ldquo;gratis software,&rdquo; &ldquo;proprietary software,&rdquo; and &ldquo;commercial software&rdquo; to show how to make the contrast in various languages.
pl: Także mamy tłumaczenie &bdquo;gratis software&rdquo; i&nbsp;&bdquo;commercial software&rdquo;, aby&nbsp;pokazać kontrast w&nbsp;różnych językach.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
pl: Jeśli znacie poprawkę lub&nbsp;uzupełnienie do&nbsp;tej listy, napiszcie na&nbsp;adres <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. Prosimy o używanie UTF-8 we wiadomości. Dzięki.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
pl: Zwroty w&nbsp;nawiasach w&nbsp;alfabecie łacińskim po&nbsp;niektórych wpisach to transliteracja (z dodanymi samogłoskami gdzie konieczne). Prosimy o nadesłanie poprawek do&nbsp;tych także.

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
pl: Kod języka

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Free Software
pl: Wolne oprogramowanie [<em>Free Software</em>]

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Gratis Software
pl: Darmowe oprogramowanie [<em>Gratis Software</em>]

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
pl: Albański

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: software i lirë
pl: software i&nbsp;lirë

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
pl: Arabski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
pl: Ormiański

note: type: Content of: <div><h3>
en: Basque
pl: Baskijski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
pl: Białoruski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bengali
pl: Bengalski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
pl: Bułgarski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
pl: Birmański

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
pl: Kataloński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
pl: Chiński (uproszczony)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
pl: Chiński (tradycyjny)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
pl: Chorwacki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
pl: Czeski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
pl: Duński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
pl: Niderlandzki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
pl: Estoński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
pl: Fiński

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
pl: Francuski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
pl: Galicyjski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
pl: Gruziński

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
pl: Niemiecki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
pl: Grecki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
pl: Hebrajski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
pl: Węgierski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
pl: Islandzki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
pl: Indonezyjski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
pl: Irlandzki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
pl: Włoski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
pl: Japoński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
pl: Koreański

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
pl: Łotewski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
pl: Litewski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
pl: Macedoński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
pl: Malajski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malayalam
pl: Malajalam

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
pl: Norweski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
pl: Perski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
pl: Polski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
pl: Portugalski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
pl: Rumuński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
pl: Ruski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
pl: Sardyński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
pl: Gaelicki szkocki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
pl: Serbski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sinhala
pl: Syngaleski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
pl: Słowacki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
pl: Słoweński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
pl: Hiszpański

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swahili
pl: Suahili

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: Software huru / Programu huru za Kompyuta
pl: Software huru / Programu huru za&nbsp;Kompyuta

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
pl: Szwedzki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
pl: Tagalski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
pl: Tamilski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
pl: Tajski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
pl: Turecki

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
pl: Ukraiński

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
pl: Wietnamski

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
pl: Walijski

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
pl: Wszelkie pytania dotyczące GNU i&nbsp;FSF prosimy kierować na&nbsp;adres <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Inne metody kontaktu z&nbsp;FSF można znaleźć na&nbsp;stronie <a href="/contact/contact.html">kontakt</a> <br /> Informacje o niedziałających odnośnikach oraz&nbsp;inne poprawki (lub propozycje) prosimy wysyłać na&nbsp;adres <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
pl: Staramy się, aby&nbsp;tłumaczenia były wierne i&nbsp;wysokiej jakości, ale&nbsp;nie jesteśmy zwolnieni z&nbsp;niedoskonałości. Komentarze odnośnie tłumaczenia polskiego oraz&nbsp;zgłoszenia dotyczące chęci współpracy w&nbsp;tłumaczeniu prosimy kierować na&nbsp;adres <a href="mailto:www-pl-trans@gnu.org">www-pl-trans@gnu.org</a>. <br /> Więcej informacji na&nbsp;temat koordynacji oraz&nbsp;zgłaszania propozycji tłumaczeń artykułów znajdziecie na&nbsp;<a href="/server/standards/README.translations.html">stronie tłumaczeń</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
pl: Ta strona jest dostępna na&nbsp;<a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.pl">licencji Creative Commons Uznanie autorstwa&nbsp;&ndash; Bez&nbsp;utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
pl: Tłumaczenie: Jan Owoc 2016.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
pl: Aktualizowane:
