fs-translations.html - en to pt_BR translation catalogue (73 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
pt_BR: Traduções do termo “free software” - Projeto GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
pt_BR: Traduções do termo “free software”

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
pt_BR: Essa é uma lista de traduções não ambíguas recomendadas para o termo “free software” (software livre, <a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">como em liberdade</a>) em vários idiomas.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
pt_BR: Se você sabe de uma correção ou adição para a lista, por favor envie-a um e-mail para <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. Por favor, use UTF-8 em sua mensagem. Obrigado.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
pt_BR: As frases em parênteses em letras latinas após alguns registros são transliterações (com vogais adicionadas quando relevante). Por favor, envie quaisquer correções e adições sobre estas também.

note: type: Content of: <div><h3>
en: Afrikaans
pt_BR: Africâner

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
pt_BR: Código do Idioma

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Free Software
pt_BR: <cite>Free Software</cite>

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Gratis Software
pt_BR: <cite>Gratis Software</cite>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
pt_BR: Albanês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
pt_BR: Árabe

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
pt_BR: Armênio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Basque
pt_BR: Basco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
pt_BR: Bielorrusso

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Proprietary Software
pt_BR: <cite>Proprietary Software</cite>

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Commercial Software
pt_BR: <cite>Commercial Software</cite>

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
pt_BR: Birmanês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
pt_BR: Catalão

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (Simplificado)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (Tradicional)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
pt_BR: Croata

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
pt_BR: Tcheco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
pt_BR: Holandês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
pt_BR: Estônio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
pt_BR: Finlandês

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
pt_BR: Francês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
pt_BR: Galego

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
pt_BR: Georgiano

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
pt_BR: Alemão

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
pt_BR: Grego

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
pt_BR: Hebreu

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
pt_BR: Islandês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Interlingua
pt_BR: Interlíngua

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
pt_BR: Irlandês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
pt_BR: Italiano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
pt_BR: Japonês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
pt_BR: Coreano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
pt_BR: Letão

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
pt_BR: Macedônio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
pt_BR: Malaio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
pt_BR: Persa (Farsi)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
pt_BR: Polonês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
pt_BR: Português

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
pt_BR: Romeno

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
pt_BR: Russo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
pt_BR: Sardo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
pt_BR: Gaélico escocês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
pt_BR: Sérvio

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
pt_BR: Espanhol

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swahili
pt_BR: Suaíli

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
pt_BR: Sueco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
pt_BR: Tâmil

note: type: Content of: <div><h3>
en: Telugu
pt_BR: Télugo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
pt_BR: Tailandês

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
pt_BR: Turco

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

note: type: Content of: <div><h3>
en: Urdu
pt_BR: Urdo

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
pt_BR: Galês

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
pt_BR: Envie perguntas em geral sobre a FSF e o GNU para <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. Também existem <a href="/contact/">outros meios de contatar</a> a FSF.  Links quebrados e outras correções ou sugestões podem ser enviadas para <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
pt_BR: A equipe de traduções para o português brasileiro se esforça para oferecer traduções precisas e de boa qualidade, mas não estamos isentos de erros. Por favor, envie seus comentários e sugestões em geral sobre as traduções para <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>. </p><p>Consulte o <a href="/server/standards/README.translations.html">Guia para as traduções</a> para mais informações sobre a coordenação e a contribuição com traduções das páginas deste site.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
pt_BR: Esta página está licenciada sob uma licença <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.pt_BR">Creative Commons Atribuição-SemDerivações 4.0 Internacional</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
pt_BR: <b>Traduzido por</b>: Rafael Fontenelle <a href="mailto:rafaelff@gnome.org">&lt;rafaelff@gnome.org&gt;</a>, 2016-2021

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
pt_BR: Última atualização:
