fs-translations.html - en to ro translation catalogue (69 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
ro: Traducerile termenului englezesc &bdquo;free software&rdquo; - Proiectul GNU - Fundația pentru Programe Libere (FSF)

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
ro: Traducerile termenului englezesc &bdquo;free software&rdquo;

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
ro: Aceasta este o listă a traducerilor lipsite de ambiguitate, recomandate pentru termenul englezesc &bdquo;free software&rdquo; (programe libere, unde <a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">liber se referă la libertate</a>) în diverse limbi.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
ro: Dacă aveți de adus o corectură sau o completare la listă, vă rugăm să o trimiteți la <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Vă rugăm să folosiți UTF-8 în mesajul dvs.  Vă mulțumim.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
ro: Expresiile din paranteză de după unele înregistrări sunt transliterări în alfabetul latin (cu vocale adăugate, acolo unde este cazul). Vă rugăm să trimiteți și pentru aceastea eventualele corecturi sau completări.

note: type: Content of: <div><h3>
en: Afrikaans
ro: Africană

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
ro: Codul limbii

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
ro: Albaneză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
ro: Arabă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
ro: Armenă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Basque
ro: Bască

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
ro: Bielorusă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bengali
ro: Bengaleză

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Proprietary Software
ro: Proprietary Software;

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
ro: Bulgară

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
ro: Birmanez

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
ro: Catalană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (simplificată)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
ro: Chineză (tradițională)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
ro: Croată

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
ro: Cehă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
ro: Daneză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
ro: Olandeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
ro: Estonă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
ro: Finlandeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
ro: Franceză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
ro: Galiciană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
ro: Gruzină

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
ro: Germană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
ro: Greacă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
ro: Ebraică

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
ro: Maghiară

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
ro: Islandeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
ro: Indoneziană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Interlingua
ro: Interlimba

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
ro: Irlandeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
ro: Italiană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
ro: Japoneză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
ro: Coreeană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
ro: Letonă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
ro: Lituaniană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
ro: Macedoneană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
ro: Malaieză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
ro: Norvegiană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
ro: Persană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
ro: Poloneză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
ro: Portugheză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
ro: Română

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
ro: Rusă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
ro: Sardă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
ro: Galica scoțiană (limba scoțiană)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
ro: Sârbă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sinhala
ro: Singaleză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
ro: Slovacă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
ro: Slovenă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
ro: Spaniolă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
ro: Suedeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
ro: Filipineză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
ro: Tamilă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
ro: Tailandeză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
ro: Turcă

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
ro: Ucraineană

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
ro: Vietnameză

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
ro: Galeză

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
ro: Pentru întrebări generale legate de FSF și GNU, vă rugăm să scrieți la <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  Există și <a href="/contact/">alte moduri de a contacta</a> FSF. Legăturile stricate și alte corecturi sau sugestii pot fi trimise la <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
ro: Muncim din greu și facem tot ceea ce ne stă în putință să punem la dispoziție traduceri exacte, de o calitate bună.  Cu toate acestea, nu suntem perfecți. Vă rugăm să ne trimiteți comentariile și sugestiile dvs. generale în această privință la <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.</p>
    <p>Pentru informații despre coordonarea și trimiterea de traduceri pentru paginile noastre, consultați <a href="/server/standards/README.translations.html">ghidul de traduceri</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ro: Această pagină este licențiată sub licența <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ro">Creative Commons Atribuire - Fără modificări 4.0 Internațional</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
ro: <b>Traducere</b> de Tiberiu C. Turbureanu (<a href="http://ceata.org">Fundația Ceata</a>), 2013

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ro: Actualizată:
