fs-translations.html - en to sq translation catalogue (73 entries)

note: type: Content of: <title>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo; - GNU Project - Free Software Foundation
sq: Përkthime të termit “free software” - Projekti GNU - Free Software Foundation

note: type: Content of: <div><h2>
en: Translations of the term &ldquo;free software&rdquo;
sq: Përkthime të termit “software i lirë”

note: type: Content of: <div><p>
en: This is a list of recommended unambiguous translations for the term &ldquo;free software&rdquo; (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">free as in freedom</a>) into various languages.
sq: Kjo është një listë përkthimesh pa dykuptimësi, të rekomanduar, për termin “free software” (<a href="/philosophy/open-source-misses-the-point.html">i lirë, si tek liria</a>) në gjuhë të ndryshme.

note: type: Content of: <div><p>
en: We also provide translations of &ldquo;gratis software,&rdquo; &ldquo;proprietary software,&rdquo; and &ldquo;commercial software&rdquo; to show how to make the contrast in various languages.
sq: Kemi edhe përkthime të “gratis software”, “proprietary software” dhe “commercial software”, për të treguar se si bëhet dallimi në gjuhë të ndryshme.

note: type: Content of: <div><p>
en: If you know a correction or addition to the list, please email it to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Please stick to UTF-8 in your message.  Thanks.
sq: Nëse dini një ndreqje, apo një shtesë te lista, ju lutemi, dërgojeni me email te <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.  Ju lutemi, përdorni UTF-8 për mesazhin tuaj.  Faleminderit.

note: type: Content of: <div><p>
en: The parenthesized phrases in Latin letters after some of the entries are transliterations (with vowels added where relevant).  Please send any corrections or additions to those, too.
sq: Togfjalëshat me shkronja latine në kllapa, pas disa prej zërave janë transliterime (me zanore të shtuara atje ku mendohet se vlen).  Ju lutemi, na dërgoni edhe çfarëdo ndreqjeje, apo shtesë për këtë.

note: type: Content of: <div><table><tr><th>
en: Language Code
sq: Kod Gjuhe

note: type: Content of: <div><h3>
en: Albanian
sq: Shqip

note: type: Content of: <div><h3>
en: Arabic
sq: Arabisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Armenian
sq: Armenisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Basque
sq: Baskisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Belarusian
sq: Bjellorusisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bengali
sq: Bengaleze

note: type: Content of: <div><h3>
en: Bulgarian
sq: Bullgarisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Burmese
sq: Burmanisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Catalan
sq: Katalanisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Simplified)
sq: Kineze (E thjeshtuar)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Chinese (Traditional)
sq: Kineze (Tradicionale)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Croatian
sq: Kroatisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Czech
sq: Çekisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Danish
sq: Danisht

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: gratis software
sq: software

note: type: Content of: <div><h3>
en: Dutch
sq: Holandisht

note: type: Content of: <div><table><tr><td>
en: commerci&euml;le software
sq: commerci&euml;e software

note: type: Content of: <div><h3>
en: Estonian
sq: Estonisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Finnish
sq: Finlandisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: French
sq: Frëngjisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Galician
sq: Galicisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Georgian
sq: Gjeorgjisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: German
sq: Gjermanisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Greek
sq: Greqisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hebrew
sq: Hebraisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hindi
sq: Indiane

note: type: Content of: <div><h3>
en: Hungarian
sq: Hungarisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Icelandic
sq: Islandisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Indonesian
sq: Indonezisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Irish
sq: Irlandisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Italian
sq: Italisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Japanese
sq: Japonisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Korean
sq: Koreane

note: type: Content of: <div><h3>
en: Latvian
sq: Letonisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Lithuanian
sq: Lituanisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Macedonian
sq: Maqedonisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malay
sq: Malajase

note: type: Content of: <div><h3>
en: Malayalam
sq: Malajalamase

note: type: Content of: <div><h3>
en: Norwegian
sq: Norvegjisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Persian (Farsi)
sq: Persisht (Farsi)

note: type: Content of: <div><h3>
en: Polish
sq: Polonisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Portuguese
sq: Portugalisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Romanian
sq: Rumanisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Russian
sq: Rusisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sardinian
sq: Sardinisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Scottish Gaelic
sq: Galike Skoceze

note: type: Content of: <div><h3>
en: Serbian
sq: Serbisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Sinhala
sq: Sinhaleze

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovak
sq: Slovakisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Slovenian
sq: Sllovenisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Spanish
sq: Spanjisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swahili
sq: Suahilisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Swedish
sq: Suedisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tagalog / Filipino
sq: Tagalog / Filipinase

note: type: Content of: <div><h3>
en: Tamil
sq: Tamilisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Thai
sq: Tajlandisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Turkish
sq: Turqisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Ukrainian
sq: Ukrainisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Urdu
sq: Urdisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Vietnamese
sq: Vietnamisht

note: type: Content of: <div><h3>
en: Welsh
sq: Uellsisht

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.
sq: Ju lutemi, pyetjet dhe kërkesat e përgjithshme rreth FSF-së &amp; GNU-së dërgojini te <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  Ka edhe <a href="/contact/">mënyra të tjera për t’u lidhur me</a> FSF-në.  Njoftimet për lidhje të dëmtuara dhe ndreqje apo këshilla të tjera mund të dërgohen te <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.

note: TRANSLATORS: Ignore the original text in this paragraph, replace it with the translation of these two: We work hard and do our best to provide accurate, good quality translations.  However, we are not exempt from imperfection. Please send your comments and general suggestions in this regard to <a hr
en: Please see the <a href="/server/standards/README.translations.html">Translations README</a> for information on coordinating and contributing translations of this article.
sq: Përpiqemi fort dhe bëjmë sa mundemi për të ofruar përkthime me cilësi të mirë dhe të përpikta.  Megjithatë, s’jemi të përjashtuar nga papërsosuri. Ju lutemi, komentet dhe këshillat e përgjithshme lidhur me këtë dërgojini te <a href="mailto:web-translators@gnu.org">&lt;web-translators@gnu.org&gt;</a>.</p><p>Për të dhëna mbi bashkërendimin dhe parashtrimin e përkthimeve të faqeve tona web, shihni <a href="/server/standards/README.translations.html">README për përkthimet</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: Copyright &copy; 1999, 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2009, 2010, 2013-2019, 2021, 2022, 2025 Free Software Foundation, Inc.
sq: Të drejta kopjimi &copy; 1999, 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2009, 2010, 2013-2019, 2021, 2022, 2025 Free Software Foundation, Inc.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
sq: Kjo faqe mund të përdoret sipas një licence <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
sq: U përditësua më:
