sitemap - en to ar translation catalogue (72 entries)

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: GNU Accessibility Statement
ar: بيان غنو لسهولة التصفح

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: GNU/Linux Distros
ar: توزيعات غنو/لينكس

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Explaining Why We Don't Endorse Other Systems
ar: شرح الدوافع الكامنة وراء عدم تزكيتنا للأنظمة اﻷخرى

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Free GNU/Linux distributions
ar: توزيعات غنو/لينكس حرّة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Free System Distribution Guidelines (GNU&nbsp;FSDG)
ar: التوجيهات الخاصة بتوزيعات اﻷنظمة الحرة (GNU FSDG)

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Documentation of the GNU Project
ar: توثيق مشروع غنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Free Software and Education
ar: البرمجيات الحرة والتعليم

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Ambedkar Community Computing Center (AC3)
ar: مركز أمبيدكار اﻻجتماعي للحوسبة (AC3)

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Frequently Asked Questions About Free Software and Education
ar: أسئلة شائعة حول البرمجيات الحرة والتعليم

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Schools Should Exclusively Use Free Software
ar: لماذا يجب على المدارس أن تستخدم حصرًا البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GCompris
ar: برنامج GCompris التعليمي

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Educational Free Software
ar: البرمجيات الحرة التعليمية

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The GNU Education Team
ar: فريق التعليم

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Educational Institutions Should Use and Teach Free Software
ar: لماذا يجب على المؤسسات التعليمية أن تستخدم وتعلّم البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: About the GNU Operating System
ar: حول نظام التشغيل جنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GNU in a Nutshell
ar: حول نظام التشغيل جنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: BYTE Interview with Richard Stallman
ar: مقابلة BYTE مع ريتشارد ستالمن

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Overview of the GNU System
ar: نبذة عن نظام جنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GNU/Linux FAQ
ar: أسئلة غنو/لينكس الشائعة بقلم ريتشارد ستولمن

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GNU Users Who Have Never Heard of&nbsp;GNU
ar: مستخدمو غنو الذين لم يسمعوا عنه أبدًا

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Initial Announcement
ar: البيان الأولي

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Linux and the GNU System
ar: لينكس ومشروع جنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The GNU Manifesto
ar: بيان مشروع غنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The GNU Project
ar: مشروع جنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: A GNU Head
ar: أحد رؤوس GNU

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GNU License Logos
ar: شعارات رخصة غنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Helping the GNU Project and the Free Software Movement
ar: دليل مساعدة نظم تشغيل الجنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Licenses
ar: تراخيص

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: What is Copyleft?
ar: ما هي الحقوق المتروكة؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: GNU General Public License
ar: رخصة غنو العمومية

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Unofficial Translations
ar: الترجمات غير الرسمية

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why the Affero GPL
ar: سبب استخدام أفيرو جي&#8203;بي&#8203;إل

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why publishers should use the GNU FDL
ar: لماذا يجب على الناشرين استخدام غنو إف&#8204;دي&#8204;إل

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why you shouldn't use the Lesser GPL for your next library
ar: لماذا يجب ألا تستخدم غنو العمومية الصغرى لمكتبتك القادمة

note: type: Content of: <div><dl><dd><div><dl><dd>
en: Old Licenses
ar: التراخيص القديمة

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Philosophy of the GNU Project
ar: فلسفة مشروع غنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: 15 Years of Free Software
ar: 15 عاما للبرمجيات الحرّة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The Ballad of Dennis Karjala
ar: قصيدة دينيس كارجالا

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Can You Trust Your Computer?
ar: هل تستطيع الوثوق بحاسوبك؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Categories of Free and Nonfree Software
ar: تصانيف البرمجيات الحرة وغير الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Avoiding Ruinous Compromises
ar: تجنب المساومات المدمرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: E-Books: Freedom Or Copyright
ar: الكتب الإلكترونية: الحرية أو حقوق النشر

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Free Software Needs Free Documentation
ar: لماذا تحتاج البرمجيات الحرة توثيقًا حرًا؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Free Software Is Even More Important Now
ar: البرمجيات الحرة أضحت أكثر أهمية من أي وقت مضى

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Free Software Movement
ar: حركة البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: What is Free Software?
ar: ما هي البرمجيات الحرة؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Freedom or Power?
ar: الحرية أم السلطة؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Motives For Writing Free Software
ar: الدوافع لكتابة البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: It's not the Gates, it's the bars
ar: ليست الأبواب،<sup></sup> بل الغرف

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Measures Governments Can Use to Promote Free Software
ar: الإجراءات التي يمكن للحكومات اتخاذها لدعم البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Imperfection is not the same as oppression
ar: شتان ما بين انعدام الكمال والاضطهاد

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The JavaScript Trap
ar: مأزق جافاسكربت

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Is Microsoft the Great Satan? (Old Version)
ar: هل مايكروسوفت الشيطان الكبير؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Is Microsoft the Great Satan?
ar: هل مايكروسوفت الشيطان الأعظم؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Open Source Misses the Point of Free Software
ar: لماذا لا تفي المصادر المفتوحة بغرض البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Copyleft: Pragmatic Idealism
ar: الحقوق المتروكة :  الواقع المثالي

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: The Right to Read
ar: حق القراءة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Selling Free Software
ar: بيع البرمجيات الحرة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Software Should Be Free
ar: لماذا يجب أن تكون البرمجيات حرة؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Who Does That Server Really Serve?
ar: من يخدم هذا الخادوم فعلا؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Copyleft?
ar: لماذا الحقوق المتروكة؟

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Why Software Should Not Have Owners
ar: لمذا ليس على البرامج أن يكون لديها مالك

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Words to Avoid (or Use with Care) Because They Are Loaded or Confusing
ar: كلمات تتحاشها (أو استخدمها بحذر) لأنها مفخخة أو مضللة

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Rules and guidelines for the official GNU and FSF IRC channels
ar: قوانين وإرشادات قنوات محادثة غنو وإف&#8203;إس&#8203;إف الرئيسية

note: type: Content of: <div><dl><dd><dl><dd>
en: Take Action
ar: اتخذ موقفا

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: GNU Software
ar: نزّل غنو

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: GNU Testimonials
ar: &#1588;&#1607;&#1575;&#1583;&#1575;&#1578; &#1580;&#1606;&#1608; 
     
    <!-- This document uses XHTML 1.0 Strict, but may be served as --> 
    <!-- text/html.  Please ensure that markup style considers --> 
    <!-- appendex C of the XHTML 1.0 standard. See validator.w3.org. --> 
     
    <!-- Please ensure links are consistent with Apache's MultiView. --> 
    <!-- Change include statements to be consistent with the relevant --> 
    <!-- language, where necessary. -->

note: type: Content of: <div><dl><dd><span>
en: Thank GNUs
ar: &#1588;&#1603;&#1585; &#1575;&#1604;&#1580;&#1606;&#1610;&#1608;

note: type: Content of: <div><div><p>
en: Please send general FSF &amp; GNU inquiries to <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>.  There are also <a href="/contact/">other ways to contact</a> the FSF.  Broken links and other corrections or suggestions can be sent to <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.
ar: يرجى إرسال الاستفسارات المتعلقة بالـ FSF وGNU إلى <a href="mailto:gnu@gnu.org">&lt;gnu@gnu.org&gt;</a>. هناك أيضاً طرق أخرى للاتصال <a href="/contact/"><span xml:lang="en" lang="en"> </span> بمؤسسة البرمجيات الحرة</a>. يرجى إرسال الوصلات المنقطعة وأي تصحيحات أو اقتراحات إلى <a href="mailto:webmasters@gnu.org">&lt;webmasters@gnu.org&gt;</a>.

note: type: Content of: <div><p>
en: This page is licensed under a <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/">Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License</a>.
ar: هذا المُصنَّف مرخص بموجب <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/deed.ar">رخصة المشاع الإبداعي نسب المصنف - منع الاشتقاق 4.0 دولي</a>.

note: TRANSLATORS: Use space (SPC) as msgstr if you don't want credits. type: Content of: <div><div>
en: *GNUN-SLOT: TRANSLATOR'S CREDITS*
ar: ترجمها <a href="mailto:osamak.wfm@gmail.com"><em>أسامة خالد</em></a><br />.فريق الترجمة العربية بإشراف <em>حسام حسني</em>.

note: timestamp start type: Content of: <div><p>
en: Updated:
ar: حُدّثت:
